MAKITA DUN500WZ 18V LXT cordless pole hedge trimmer 50cm (without battery and charger)
354.98 tax incl.
On stock, immediately available.
each
Scope of delivery
  • 1 x 125516-5 Carrying strap
Product description
Brushless hedge trimmer for trimming high hedges.
  • The eXtreme Protection Technology (XPT) ensures good dust and water resistance.
  • Electric brake for maximum productivity and increased operator safety
  • Battery protection system automatically switches off the power when the battery level is low
  • Narrow handle design ensures excellent handling
  • Maintenance-free brushless motor with long service life
Key features according to our expert
  • Battery voltage: 18 V
  • Length (blade): 50 cm
  • Max. cutting thickness: 23,5 mm
  • Tooth pitch: 35 mm
  • Max. stroke rate: 4400 /min.
  • Weight: 3,6 kg
  • UN number: Not applicable
  • Number of batteries included: 0
  • Product Range: Makita LXT 18V
Specifications / All features
Battery voltage
18 V
Length (blade)
50 cm
Max. cutting thickness
23,5 mm
Tooth pitch
35 mm
Max. stroke rate
4400 /min.
Weight
3,6 kg
Un number
Not applicable
Number of batteries included
0
Noise uncertainty (k-factor)
3 dB(A)
Lxt voltage
1
Net product weight
3.6 kg
Tilt range
115 º
Vibration uncertainty (k factor), cutting hedges
1.5 m/s²
Brushless motor
1
18v / 6.0 ah battery for continuous use
60 / 90 / 190 min
Vibration level, cutting hedges
4.7 / 2.5 m/s²
Blade length
500 mm
Max. branch thickness
23.5 mm
Nominal battery voltage
18 V
Dimensions (l x w x h)
2115 x 97 x 137 mm
Product range
Makita LXT 18V
Questions about this product?
Contact our customer service.
Call, mail or chat with us!
Accessories
Reviews about MAKITA DUN500WZ 18V LXT cordless pole hedge trimmer 50cm (without battery and charger)